Sport někdy bolí a nezáleží na tom, jestli se pohybu věnujete na profesionální úrovni nebo jenom rekreačně. Některé úrazy vzniknou ani nevíte jak, ale mohou vás stát hodně dlouhou pauzu v pohybové aktivitě a fitness činnosti. Jaká jsou nejčastější zranění, se kterými se sportovci, zejména rekreační, setkávají? To si povíme v tomto článku a zároveň se podíváme na to, kde vznikají chyby vedoucí k těmto úrazům, a také poradíme, jak co nejvíce eliminovat následky.
I v rekreačním sportu se v poslední době hodně tlačí na výkon. Fyzická aktivita patří k nutným součástem života a nepřímo je to i společensky vyžadováno. Skoro každý máme na rukou hodinky🡕 , které měří naši fyzickou aktivitu, na sociálních sítích si porovnáváme uběhnuté kilometry, šponujeme se k výkonům jen proto, abychom byli lepší než soused. Přibývá proto zejména zranění z přetížení, protože při tom všem nezbývá prostor pro regeneraci. A zanedbávaná je i prevence.
Mezi nejčastější bolestivé diagnózy způsobené sportovní zátěží patří bolesti kolene, dále natažené a natržené svaly, různé úponové bolesti, např. Achillovy šlachy, plantární fascie nebo dobře známý golfový a tenisový loket. S většinou těchto problémů si lze naštěstí poradit doma bez nutnosti chirurgického zákroku.
Tzv. skokanské koleno (odborně patelofemorální syndrom) se projevuje bolestí v přední části kloubu. Často vzniká v důsledku opakovaného nebo nadměrného přetěžování patelární šlachy u takových sportů, kde dochází k opakovaným dopadům na koleno, např. tedy běh nebo basketbal.
Příčiny jsou různé: špatná technika skoku nebo běhu, nevyvážené zatížení kloubu, slabé svaly v oblasti stehen a boků nebo nedostatečná stabilita a síla svalů v oblasti dolní končetiny, která způsobuje, že koleno není dostatečně stabilní během pohybu. Projevuje se bolestí při pohybu a otokem, oblast čéšky a vazů v okolí bývá citlivá na dotek.
Pokračovat na tento tip!
Komentáře