Určitě to znáte. Je pařák: vy se potíte v MHDčku a těšíte se domů. Odemknete, vejdete dovnitř a rázem dostanete pecku. Místo toho, abyste přišli do příjemně vychlazené místnosti, máte doma snad větší horko než venku. Pootevíráte všechna okna v naději příjemného vánku, ale celou situaci snad ještě zhoršíte. V tu chvíli vás napadne, že by bylo skvělé mít klimatizaci nebo alespoň ochlazovač vzduchu. Jak se jednotlivé druhy chlazení liší a jak vybrat klimatizaci či ochlazovač přesně na míru vašim potřebám?
Když toužíte po příjemném ochlazení
Pokud se chcete chvilkově trochu zchladit například při sledování televize, možná vám postačí klasický ventilátor. Ale na vychlazení celé místnosti zkrátka nestačí. Jestli chcete přijít domů a libovat si, že máte v obydlí naprosto komfortní teplotu, je ochlazovač vzduchu či klimatizace v bytě doopravdy ideálním řešením. V čem se liší, jaké jsou jejich silné a slabé stránky a jakou klimatizaci či ochlazovač vybrat?
Nástěnná klimatizace pro náročné
Vyžadujete chlazení celého domu či bytu na profesionální úrovni? Řešením pro vás může být nástěnná neboli splitová klimatizace. Musíte však počítat s tím, že instalace vnitřní a vnější jednotky splitové neboli nástěnné klimatizace je často nákladná a ne zrovna vhodná záležitost do každého domu či bytu.
Mobilní klimatizace a její využití
Pokud si nechcete nechat vrtat do zdi a složitě vést kabely a trubky, ideálním řešením je mobilní klimatizace. Možná vám na první pohled přijde, že klimatizace zkrátka jenom fouká studený vzduch jako ventilátor, ale není to tak jednoduché. Zařízení nasaje vzduch z místnosti, jeho část potom ochladí, vyfoukne zpátky do místnosti a zbytek putuje odvodní hadicí ven.
Jak funguje ochlazovač vzduchu?
Ochlazovače vzduchu pracují na podobném principu jako klimatizace, ale odpařenou vodu vyfukují společně s chladným vzduchem zpátky do místnosti. Zde během pár desítek minut rapidně stoupá vlhkost, a jakmile dosáhne maxima, zařízení se vypne. Není totiž schopno z filtru dostat další vodu. To v praxi znamená, že vlastně nemůžete naplno regulovat, o kolik ve vašem bytě klesne teplota. Zařízení zkrátka v jednu chvíli přestane pracovat a vy musíte počkat, až klesne vlhkost vzduchu.
Na druhou stranu jsou ochlazovače finančně dostupnější než mobilní klimatizace. Navíc nemusíte řešit vývodní hadici. Zvlhčování vzduchu může být i užitečné v prašném a příliš suchém prostředí. Jen se to nesmí přehánět kvůli zdraví a tvorbě plísní. Pokud je vaše obydlí k plísním náchylné, ochlazovač vzduchu nedoporučujeme.
Pokračovat na tento tip!
Komentáře