Zajímavé články a tipy ❕ Pomůžeme vám najít správné zboží i služby.

Pod Eiffelovou věží v Paříži vyrostla česká výstava streetartových děl

Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, která se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v předposledním červencovém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za kterým stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie.

Společná malba mladých českých umělců, nazvaná "Galerie Le Mur - Liberté et énergie", která nově zdobí plot českého velvyslanectví v Paříži, má délku 50 metrů.

"Rád bych, aby české předsednictví dalo Evropě novou energii a kultura je toho nedílnou součástí. Proto realizujeme tak velkou malbu na plot naší ambasády. Výtvarník Pavel Šťastný mnohokráte zpracovával témata Václava Havla, takže bylo hned jasné ho pověřit realizací díla v rámci CZ PRES EU a Havlova apelu "Repenser reconstruire renforcer l ´ Union Européenne"," říká Michal Fleischmann, velvyslanec České republiky ve Francii a stálý delegát ČR při UNESCO.

Malba vznikla barvami Dulux na českých ekodeskách PackWall z recyklovaných obalů z nápojových kartonů.

Kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný. Na společné malbě se podíleli mladí čeští umělci – Lenka Brázdilová, Pavla Šťastná, Oskar Šťastný a studenti Školy a Akademie Michael.

"Vážím si toho, že mě pan velvyslanec pro tento projekt oslovil. Společně jsme vymysleli témata výstavy "Liberté et énergie - Pour une Europe durable". Část výstavy se malovala v České republice a část se domalovala přímo v Paříži. Jedním z témat je slogan českého předsednictví "Evropa jako úkol”, což je myšlenka prvního českého prezidenta Václava Havla. Výstava nám umožnuje představit mladé české umělce, kteří časem budou zdobit francouzské galerie," říká kurátor projektu a výtvarník Pavel Šťastný, který je mimo jiné autorem loga Občanského Fóra. Byl také kurátorem společné malby na Lennonově zdi v Praze, symbolu svobody pro Českou republiku.

Světelné LED efekty vznikly díky novému českému systému Spectoda. V Paříži je realizovala Anna Veselá a Matěj Suchánek.

Na projektu spolupracoval český kulturní producent Robin Suchánek a tým společnosti Plechárna Design Factory.

Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=QAEPo-BCLmk

"Mohlo by se zdát, že nejnáročnější na celém projektu bylo přepravit výstavu včetně konstrukce z Prahy do Paříže. Opak je však pravdou. Jelikož během dnů, kdy jsme výstavu instalovali, bylo na sluníčku přes den okolo 45 - 50 °C, pracovali jsme na tom především ve večerních a nočních hodinách, ale myslím, že výsledek stojí za to. Poděkováním všem zúčastněným bylo především to, že si instalaci fotili turisté od první chvíle, kdy jsme ji začali instalovat. Vážím si toho, že mě Pavel Šťastný k tomuto zajímavému projektu přizval," říká český kulturní producent Robin Suchánek.

Celý kulturní projekt vznikl ve spolupráci s panem Janem Horníkem, místopředsedou Senátu Parlamentu ČR.

🕙 Přidáno 9.8.2022
📂 Kategorie: Zábava

Hodnocení: zatím nehodnoceno

Jak se vám líbil článek?

Komentáře