Zajímavé články a tipy ❕ Pomůžeme vám najít správné zboží i služby.

Češi si oblíbili pátek třináctého

Pátek 13. je v České republice pro sázející svátkem. Dle dat společnosti Sazka je právě pátek třináctého pravidelně spojován s masivním přílivem sázek do číselných loterií. Jedná se o trend, který není takto výrazný nikde jinde v Evropě. Tento pátek se tak může stát v mnoha ohledech rekordním.

Pověra, že pátek 13. je smolným dnem, je v české kultuře už po staletí silně zakořeněná a nikde jinde v Evropě nemá takto silnou tradici. Pokud jde ale o to, kdy Češi zkouší své štěstí v loteriích, dlouhodobě je patrný opačný trend – právě pátek 13. je již několik let v řadě datem, kdy sázející doslova zaplaví sázkové terminály.

"Pátek třináctého je sázkařsky nejsilnějším dnem dlouhodobě a víme, že právě v tomto datu zkouší své štěstí i lidé, kteří běžně nepatří mezi pravidelné sázející. Během posledního pátku třináctého jsme se Sportkou dosáhli na dvojnásobný počet přijatých sázek a odhadujeme, že tentokrát se podaří tuto hranici ještě posunout," komentuje Martin Eliáš, brand manažer loterií společnosti Sazka.

Nárůst hlásí Sportka, Eurojackpot i menší loterie

Právě Sportka je u českých sázejících dlouhodobě nejoblíbenější loterií. Za posledních 8 let přinesly pátky třináctého ve Sportce celkem čtyři výhry prvního pořadí. Ta nejvyšší v hodnotě více než 25 milionů korun byla vylosována na pátek 13. v roce 2019. V řádech desítek milionů se v pátek 13. pohybovaly také výhry v mezinárodní loterii Eurojackpot spojované s tímto magickým datem. I tento pátek je tak šance, že znovu padne vysoká výhra.

"Nejvyšší nárůsty v tomto datu pozorujeme logicky u loterií, které se losují v pátek – tedy Sportka a Eurojackpot. Pro tento pátek třináctého navíc k pátečním loteriím přibyla i novinka, loterie Mini renta, která se losuje každý den," doplňuje Eliáš.

Proč zrovna třináctka?

Číslo 13 má zvláštní symboliku už od pradávna. Na pátek 13. prý historicky připadá začátek pronásledování a vraždění templářů, třináct členek má údajně čarodějnický slet, třináct schodů vedlo na popraviště a třináctý v pořadí také přišel k poslední večeři Krista zrádce Jidáš.

Kromě neblahých událostí, pro které je třináctka proslulá, se ale s tímto datem pojí také řada těch pozitivních. K pátku 13. se datuje například narození filmového génia Alfreda Hitchcocka, jen o několik málo let později pak v pátek 13. února zvítězil český hokejový národní tým v první bitvě olympijských her v Naganu.

Číslo 13 je mezi českými sázejícími obecně populární a spolu s čísly 7 a 10 se řadí k nejčastěji tipovaným hodnotám ve Sportce. Figurovalo také ve třech z celkem třinácti stomilionových výher.


Pokračovat na tento tip!
🕙 Přidáno 24.10.2023
📂 Kategorie: Zábava

Hodnocení: zatím nehodnoceno

Jak se vám líbil článek?

Komentáře